Aktualności

Kto ma obowiązek wymiany kasy na nową online?

Kto ma obowiązek wymiany kasy na nową online?

Jest jednak kilka wrażliwych branż, w których rząd postanowił obligatoryjnie wymienić kasy fiskalne na nowe w najbliższym czasie. Już od 1 stycznia 2020 roku firmy działające w branży paliwowej (sprzedaż paliw) oraz świadczące usługi naprawy pojazdów i wulkanizacji będą miały obowiązek stosowania kas online.

Kto ma obowiązek wymiany kasy na nową online?

Jest jednak kilka wrażliwych branż, w których rząd postanowił obligatoryjnie wymienić kasy fiskalne na nowe w najbliższym czasie. Już od 1 stycznia 2020 roku firmy działające w branży paliwowej (sprzedaż paliw) oraz świadczące usługi naprawy pojazdów i wulkanizacji będą miały obowiązek stosowania kas online.

Pół roku później, czyli 1 lipca 2020 roku przedsiębiorcy z branży gastronomicznej oraz świadczący usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania i prowadzący sprzedaż węgla zostaną objęci tym obowiązkiem.

Trzecia grupa to branża budowlana, usługi fryzjerskie, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze. Do końca 2020 roku te firmy mogą korzystać z dotychczasowych urządzeń rejestrujących, ale już z dniem 1 stycznia 2021 r. będą obowiązkowo prowadzić sprzedaż przy użyciu kas online nowego typu.

Kasy starszego typu będą stopniowo wycofane ze sprzedaży
Co do zasady przedsiębiorcy mogą używać swoich dotychczasowych kas fiskalnych i będą mogli stopniowo wymieniać je na nowszy typ. Jednak już 31 sierpnia 2019 roku zakończy się sprzedaż najstarszego typu kas z papierowym zapisem kopii. Również kasy z elektronicznym zapisem kopii zostaną wycofane ze sprzedaży – ale to dopiero po 31 grudnia 2022 r.

źródło: https://www.pit.pl/aktualnosci/kto-i-od-kiedy-bedzie-mial-obowiazek-stosowania-nowych-kas-online-955144

nasi partnerzy